Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

poslanec Parlamentu ČR
člen poslaneckého klubu TOP 09
člen zastupitelstva města České Budějovice

Má kritika nevhodných výroků prezidenta v Poslanecké sněmovně

Má kritika nevhodných výroků prezidenta v Poslanecké sněmovně

Publikováno: 1. 3. 2017

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o ochraně přírody a krajiny v  původním znění, bez úprav provedených Senátem. Prezident Miloš Zeman avizoval, že zákon bude vetovat.

Jde o stěžejní normu pro naši přírodu, pro naše národní parky. Myslím si, že nakonec došlo ke kompromisnímu řešení pro obě strany. Jak pro stranu toužící chránit divokou přírodu, tak tu obecní, lidskou. A obcemi myslím ty skutečné, ne individuální zájmy jednotlivců, kteří se za zájmy obcí a jejich občanů jen schovávají.

Při projednávání novely zákona jsem se ohradil proti přístupu prezidenta České republiky k této problematice, především k jeho oplzlostem, které jsme ve Sněmovně vyslechli.

Prezident zmiňoval lidi, kteří s kácením stromů na Šumavě nesouhlasili. Mluvil o dívkách, které bránily dřevorubcům v pokácení těchto stromů a vyjádřil lítost nad tím, že je ti dřevorubci nepřeřízli. Následně dodal, že samozřejmě myslel ty stromy.

Domnívám se, že taková prohlášení nepatří na půdu Poslanecké sněmovny a chtěl bych vyjádřit zásadní nesouhlas s těmito výroky.

Nejsem žádným příznivcem demonstrativního přivazování se ke stromům, nikdy jsem s ním nesouhlasil, nesouhlasím a jsem jeho velkým kritikem. Panu prezidentovi bych chtěl ale vzkázat, že mezi těmito dívkami byly i studentky naší fakulty. A nabádá-li někoho, třeba mezi řádky, aby jim ublížil, musí počítat s tím, že bude mít napřed co dělat se mnou.

 

​V článku na iDNES.cz najdete záznam mé řeči v Poslanecké sněmovně. Odkaz je zde.

Zdroj: Zpravy.idnes.cz, 1. března 2017​, autor: Josef Kopecký

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice