Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

poslanec Parlamentu ČR
člen poslaneckého klubu TOP 09
člen zastupitelstva města České Budějovice

Dnešní jednání k Nagojskému protokolu

Dnešní jednání k Nagojskému protokolu

Publikováno: 14. 2. 2018

Dnes proběhl na Výboru pro životní prostředí kulatý stůl k Nagojskému protokolu (byrokratická šílenost proti biopirátství na ochranu biodiverzity, která se zvrhla v řadu opatření bránících vědcům ve výzkumu) a k návrhu zákona o podmínkách využívání genetických zdrojů podle Nagojského protokolu. Zúčastnila se ho jen hrstka poslanců, o to více bylo zástupců vědecké komunity, které jsem tam pozval (v podstatě propašoval). ​

Mnoho věcí se vyjasnilo, ale za nejdůležitější považuji to, že sami přítomní odborníci z Ministerstva životního prostředí navrhli zástupcům vědecké komunity účastnit se na úpravách předloženého zákona a hlavně na prováděcích předpisech a metodických pokynech.

Obavy byly částečně rozptýleny, nicméně z opatrnosti zůstaneme ve střehu.

Zákon nám byl předložen na plénum 23. ledna a vláda ho chtěla probrat ve zrychleném čtení. Tomu jsme zabránili (cituji ze stenozáznamu: poslanec František Vácha „Dobré odpoledne, dámy a pánové, vážená vládo, pane ministře. Předem bych chtěl vznést veto jménem tří klubů, klubu TOP 09, ODS a Pirátů, proti projednávání podle § 90 odst. 2 jednacího řádu.“), a tak se podařilo, že s námi MŽP začalo spolupracovat.

 

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice