Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

poslanec Parlamentu ČR
člen poslaneckého klubu TOP 09
člen zastupitelstva města České Budějovice

Dálnice D3

Výstavbu dálnice D3 a rychlostní silnice R3 považuji za naprostou nutnou podmínku rozvoje Jihočeského kraje a je trestuhodné, že jižní Čechy jsou ve výstavbě dálnic upozaďovány. Jsem připraven a odhodlán to změnit. Za naprosto stěžejní považuji současně i vybudování obchvatu Českých Budějovic.

Klíčové není jen napojení na hlavní město, ale i na Rakousko, s nímž Jihočechy váží specifické vztahy. Výstavba dálnice se proto nesmí zastavit v Českých Budějovicích, ale musí urychleně postupovat dále na jih, bohužel tato část v kategorii rychlostní silnice označovaná jako R3 v přípravě zaostává.

Nejde přitom jen o pohyb osob, výrobků a zboží, ale také mobilitu myšlenek. Jako vědec a vysokoškolský učitel jsem svědkem toho, jak špatné dopravní napojení omezuje např. možnosti výměny studentů, vznik společných pracovišť a podobně. Je mnohem těžší uspořádat vědecký kongres nebo přilákat na přednášku nebo dlouhodobý kurz vědeckou kapacitu do města, kam se cestuje příliš dlouho. 

Jaký je vývoj výstavby D3 ve Středočeském kraji?

20. 6. 2019

Jaký je vývoj výstavby D3 ve Středočeském kraji? V dubnu loňského roku jsem interpeloval předchůdce na postu ministra dopravy ve věci aktuálního stavu výstavby dálnice D3 ve Středočeském kraji. Pan ministr mi napsal, že i přes značná rizika se stále dá s optimistickým pohledem počítat s rokem výstavby 2024. A tak se po roce opět ptám nového ministra dopravy, jak to vypadá s přípravou a termíny výstavby středočeské části D3. Výsledek můžete posoudit sami. Odpověď na interpelaci najdete zde.

Celý článek

Aktuální stav dálnice D3 na území Středočeského kraje

19. 5. 2018

Aktuální stav dálnice D3 na území Středočeského kraje Dlouho se neobjevila zpráva o pokroku při výstavbě dálnice D3 ve Středočeském kraji. Na základě dotazu jednoho z občanů jsem se s tímto obrátil na ministra dopravy Dana Ťoka. Když jsem interpeloval ministra dopravy v roce 2015,  příprava dálnice D3 na území Středočeského kraje byla závislá na obnovení Zásad územního rozvoje Středočeského kraje (ZÚR). Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání 27. 7. 2015 schválilo 1. Aktualizaci  ZÚR Středočeského kraje, čímž byla vymezena trasa dálnice.  

Celý článek

Rychle dostavět dvě části D3, ať se stihne stříhání pásek ještě před volbami

5. 9. 2017

Rychle dostavět dvě části D3, ať se stihne stříhání pásek ještě před volbami Ředitelství silnic a dálnic uvádí, že v Jihočeském kraji se budou na dvou úsecích D3 stříhat pásky o něco dříve. Koncem září na úseku Borek – Úsilné a v říjnu se má uvést do provozu část Veselí nad Lužnicí - Bošilec. Politici si chtějí před volbami udělat oko u voličů. Chvála za rychlejší dostavbu však není na místě, protože původně tyto dva úseky měly být zprovozněny už od začátku roku 2017.

Celý článek

Značka omezení rychlosti na D3 zmizela...a stačil jeden dotaz.

16. 8. 2017

Značka omezení rychlosti na D3 zmizela...a stačil jeden dotaz. Vybavujete si, jak byla na D3 u Tábora ve směru na České Budějovice na sjezdu směr Čekanice (76 km) omezena rychlost na 80 km/h? Vrtalo mi hlavou, proč tam musí být omezena rychlost, a tak jsem se na to zeptal přímo na Ministerstvu dopravy. Žádnou odpověď jsem nedostal, ale počítám, že odpovědí může být i odstranění této nesmyslné omezené rychlosti. I taková odpověď potěší. Tak hlavně jezděte opatrně!!!  :-) :P ​Přikládám poslaný dotaz, najdete ho tady.  

Celý článek

Důvod zpoždění výstavby dálnice D3 v úseku od Nažidel po hranice

12. 7. 2017

Důvod zpoždění výstavby dálnice D3 v úseku od Nažidel po hranice Médii proběhla informace, že Českobudějovický krajský úřad musel zrušit územní rozhodnutí pro výstavbu D3 v úseku Nažidla – Dolní Dvořiště. Jako důvod se uváděla chyba stavebního úřadu v Kaplici a neshoda s majitelem pozemku, jehož stanovisko již bylo soudně potvrzeno. Má dojít k velkému zpoždění, jelikož musí dojít k novému veřejnému projednávání a opakování procesu EIA. S žádostí o podrobnější informace jsem se obrátil přímo na dotčený stavební úřad v Kaplici, který územní rozhodnutí vydal.  

Celý článek

Ostatní články k tématu

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice