Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

poslanec Parlamentu ČR
člen poslaneckého klubu TOP 09
člen zastupitelstva města České Budějovice

Šumava

Šumava nepotřebuje výkyvy z extrému do extrému, změny ve strategii s každým novým ministrem životního prostředí, s novou vládou, poslaneckou sněmovnou nebo Zastupitelstvem Jihočeského kraje. Šumavě neprospěje masivní experimentování, ani masivní kácení, obojí v záměru nějakého „dobra“. Šumava je výjimečná divoká příroda, ale také domov mnoha lidí, není to místo na okraji, ale ve středu Evropy. Tak k ní také musíme přistupovat a hledat kompromisy.

Šumava potřebuje především jasná a střízlivá pravidla, která se nemají snažit udělat z celé Šumavy divočinu nebo naopak zcela kulturní krajinu. Šumava potřebuje po letech válek především oddych a střízlivé zhodnocení situace. Je třeba jasně a dlouhodobě stanovit rozsáhlé a scelené plochy divočiny a jejich trvalou ochranu a stejně tak území, kde lze rozvíjet lidskou aktivitu. Roztroušené ostrůvky divočiny uprostřed hospodářských lesů, celkově roztříštěné území, které nelze ani dobře chránit ani dobře obhospodařovat, je jen zdrojem svárů, kde se někdy (doslova) bojuje o každý strom.

Na Jihočeské univerzitě se problematikou Šumavy z mnoha pohledů zabývá řada skutečně renomovaných odborníků. Jsem přesvědčen, že by se mělo naslouchat především jejich hlasu, nikoli hlasu lobbistů či aktivistů.  

ČTK: Pravidla pro národní parky se možná změní, Sněmovna je podpořila

22. 1. 2016

ČTK: Pravidla pro národní parky se možná změní, Sněmovna je podpořila Praha - Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě patrně čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Vládní novela o ochraně přírody a krajiny, která novinky přinese, přestála návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí už v dnešním úvodním kole a míří k posouzení do výborů pro životní prostředí a pro veřejnou správu. Debata trvala zhruba tři hodiny. Předlohu budou chtít poslanci zřejmě ještě upravovat.

Celý článek

Ostatní články k tématu

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice