Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

poslanec Parlamentu ČR
člen poslaneckého klubu TOP 09
člen zastupitelstva města České Budějovice

Věda

Dnešní jednání k Nagojskému protokolu

14. 2. 2018

Dnešní jednání k Nagojskému protokolu

Dnes proběhl na Výboru pro životní prostředí kulatý stůl k Nagojskému protokolu (byrokratická šílenost proti biopirátství na ochranu biodiverzity, která se zvrhla v řadu opatření bránících vědcům ve výzkumu) a k návrhu zákona o podmínkách využívání genetických zdrojů podle Nagojského protokolu. Zúčastnila se ho jen hrstka poslanců, o to více bylo zástupců vědecké komunity, které jsem tam pozval (v podstatě propašoval). ​

Celý článek

Pomáháme vědě, přidáváme učitelům a lidem v sociálních službách

12. 12. 2017

Pomáháme vědě, přidáváme učitelům a lidem v sociálních službách

V nově předkládaném rozpočtu 2018 navrhuji zvýšit výdaje na vědu a výzkum o jednu miliardu korun. V dalším návrhu chci přesunout peníze mezi jednotlivými kapitolami, které slouží k podpoře vědeckého bádání a inovací. Podpora výzkumných organizací v návrhu státního rozpočtu neodpovídá jejich skutečně dosaženým výsledkům, ale pouze osobnímu jednání zástupců některých institucí s ministerstvem financí. To je v rozporu se zákonem a je nutné to napravit.

​Celou tiskovou zprávu z dnešního dne najdete zde.

Zdroj: www.top09.cz, Praha 12. prosince 2017

 

 

Bělobrádek zpackal hodnocení vědy. Neschopnost nebo arogance moci?

12. 9. 2017

Bělobrádek zpackal hodnocení vědy. Neschopnost nebo arogance moci?

Ve čtvrtek 7.9.2017 jsem se ve Sněmovně ostře ohradil proti absurdní odpovědi místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka na svou interpelaci ohledně hodnocení výsledků výzkumných organizací za rok 2015.

O tom, že Hodnocení 2015 je plné chyb, se ve vědecké komunitě hovoří již více než půl roku. Mnohé výzkumné organizace upozorňovaly na konkrétní chyby. Zjednání nápravy žádaly opakovaně Rada vysokých škol a Česká konference rektorů.

Avšak zcela marně. I přes předchozí Bělobrádkův osobní příslib chyby nikdo neopravil.

Celý článek

Rozdělování financí na vědu je špatně

16. 5. 2017

Rozdělování financí na vědu je špatně

Sekce pro vědu, výzkum a inovace na Úřadu vlády provedla nesprávně výpočet Hodnocení 2015. To se stalo po více než ročním zpoždění, které Ministerstvo školství muselo řešit zálohovým uvolňováním financí na letošní rok.

Pokusy Sekce pro vědu o správný výpočet vedly ke značným vícenákladům výzkumných organizací, které byly nuceny výpočty opakovaně kontrolovat. Výsledek je však pořád špatně! To přiznává i Sekce a slibuje, že v příštím roce chyby vykompenzuje. Bohužel, pokud nedojde k opravám v letošním roce, bude Sekce příští rok vycházet z chybných vstupních údajů.

 

Celý článek

Naše novela zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací podepsána prezidentem

5. 5. 2017

Naše novela zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací podepsána prezidentem

V listopadu 2016 jsem společně se skupinou poslanců ze školského výboru předložil Sněmovně novelu, která napravuje chyby vzešlé z nedávno přijatých změn zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Pro bezproblémové čerpání institucionální podpory jsme museli jednat rychle, protože následky by totiž mohly být fatální.

O potřebnosti námi navrhovaných změn svědčí fakt, že Sněmovna s návrhem zákona vyslovila souhlas hned v prvním čtení, pro se vyjádřilo 115 ze 120 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Senát se rozhodl novelou vůbec nezabývat a zákon v úterý 2. 5. 2017 podepsal prezident ČR.

Celý článek

Ohrožení financování české vědy bude zažehnáno

24. 2. 2017

Ohrožení financování české vědy bude zažehnáno

Poslanecká sněmovna schválila ve zrychleném procesu již v prvním čtení mou novelu zákona 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků, která napravuje fatální nedostatky dubnové technické novely tohoto zákona. Řeší tři zásadní problémy, které poslední novela přinesla a které ohrozily čerpání finančních prostředků českého výzkumu a vývoje.

Celý článek

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice Mgr. Jiří Šesták, PhD.